Autor: Łukasz Czernicki

Ekonomista, doktorant Uniwersytetu w Poczdamie.

Europie wrócił apetyt na konsumpcję na kredyt

Od początku 2015 roku w większości krajów strefy euro rośnie wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych. Najszybciej zadłużają się gospodarstwa domowe we Włoszech.

Od wybuchu kryzysu w strefie euro systematycznie zmniejszało się zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych. Przełamanie tego trendu nastąpiło na początku 2015 roku. Od tego czasu wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych wzrosła w całej unii walutowej o 14 proc. – z 564 mld euro do 641 mld euro.

Największy apetyt na finansowanie konsumpcji przez dodatkowe zadłużenie mają Włosi. Wolumen kredytów konsumpcyjnych w tym kraju wzrósł przez ostatnie dwa i pół roku o ponad połowę (w wartościach absolutnych oznacza to wzrost o nieco ponad 30 mld euro). Szybko rośnie także wartość zadłużenia na konsumpcję na Słowacji oraz w Hiszpanii – wzrost odpowiednio o 38 proc. i 32 proc.

Mimo ogólnej tendencji wzrostowej nie we wszystkich krajach członkowskich strefy euro odnotowano zwiększenie wolumenu kredytów udzielonych gospodarstwom domowym na sfinansowanie konsumpcji. Spadek w tym obszarze zanotowały kraje południowe, takie jak Grecja, Cypr i Malta, a także Austria i Holandia. W ostatnim z wymienionych krajów wolumen kredytów konsumpcyjnych zmalał najbardziej – prawie o jedną piątą.

W Polsce odbicie w kredytach konsumpcyjnych nastąpiło półtora roku wcześniej niż w strefie euro, bo już w połowie 2013 roku. Od początku 2015 roku zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych wzrosło z 132 mld zł do 159 mld zł, czyli o 20 proc.

 

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Ani oszczędzać, ani żyć na kredyt

Kategoria: Analizy
W ślad za kolejną decyzją RPP pogarsza się sytuacja oszczędzających, polepsza pożyczkobiorców. Zarobek na depozytach jeszcze spadł, za to kredyty staniały. W dodatku klienci-dłużnicy jednocząc siły wygrywają procesy z bankami. Sąd przyznał rację „Nabitym w mBank”. Na rynku płatności mobilnych rośnie konkurencja, bo banki planują stworzenie własnego systemu.
Ani oszczędzać, ani żyć na kredyt

Oprocentowanie lokat na dnie

Kategoria: Analizy
Koniec cyklu obniżek stóp procentowych sprawia, że stawki oprocentowania depozytów przestały już spadać. Na rynku kredytowym widać oznaki ożywienia. Nie zmienia to jednak faktu, że banki nadal szukają dodatkowych dochodów i podnoszą opłaty za swoje usługi. Szczególnie, że na mocy ustawy ograniczone zostaną przychody z tytułu opłat interchange.
Oprocentowanie lokat na dnie

Ruszyła gwiazdkowa ofensywa banków

Kategoria: Analizy
Okres przedświąteczny to wzmożona promocja kredytów konsumpcyjnych. Pierwsze oferty zaczęły się pojawiać już w listopadzie. Z kolei amatorzy kredytów hipotecznych świętują rekordowo niskie oprocentowanie i coraz wyższą zdolność kredytową. Powodów do zadowolenia nie mają zaś posiadacze oszczędności, bo oprocentowanie lokat jest coraz niższe.
Ruszyła gwiazdkowa ofensywa banków