Młodzi wolą kupować przeżycia niż towary

Millenialsi nie są materialistami. Wolą kupować przeżycia, emocje, zamiast prostych dóbr konsumpcyjnych. Ze względu na zupełne zaspokojenie potrzeb materialnych potrzebują alternatywnych sposobów osiągania satysfakcji - mówi prof. Thomas Gilovich z Cornell University.
Młodzi wolą kupować przeżycia niż towary

(Giuseppe Milo CC BY-NC 2.0)

– Nie odkładam, żeby cokolwiek kupić – mówi 28-letni inżynier, który wynajmuje mieszkanie razem z dwoma osobami na południu Londynu. – Wolę pójść do przyjemnej restauracji na obiad, postawić kolejkę w pubie albo poznać nowe tereny na świecie. Czułbym, że marnuję swoje życie, gdybym wybrał posiadanie rzeczy.

Rynek giełdowy zaczyna odzwierciedlać priorytety jego i pokolenia do którego należy (tzw. millenialsów, czyli osób urodzonych pomiędzy 1980, a 2000 rokiem). Notowania akcji przedsiębiorstw oferujących spędzanie wolnego czasu i podróże, m.in. puby, przewoźników lotniczych, pizzerie, wykazują lepsze wyniki od notowań sprzedawców detalicznych. Dla amerykańskich i europejskich indeksów odzwierciedlających te sektory, przewaga wzrostów cen akcji osiągnęła właśnie najwyższy poziom od 2011 roku.

Ankieta przeprowadzona przez firmę badającą rynek Harris Poll i platformę internetowej sprzedaży biletów Eventbrite wykazała, że 78 proc. millenialsów wolałoby zapłacić za jakieś doświadczenie, niż za dobro materialne. W pokoleniu tzw. baby boomers (urodzeni w latach 19946 – 1964) tak deklaruje 59 proc. badanych.

Andrew Oswald, profesor ekonomii na brytyjskim University of Warwick w Coventry, mówi, że dzisiejsi młodzi konsumenci czują, iż posiadają już wystarczająco dużo. Odnosi się on także do badania przeprowadzonego przez Thomasa Gilovicha, profesora psychologii na Cornell University, twierdzącego, że ze względu na zupełne zaspokojenie potrzeb materialnych, millenialsi potrzebują alternatywnych sposobów osiągania satysfakcji.

>>cały komentarz: Bloomberg.com

(oprac. M. Sheibe)

(Giuseppe Milo CC BY-NC 2.0)

Tagi


Artykuły powiązane

Sztafeta pokoleń na rynkach finansowych

Kategoria: Analizy
Niemal całe pokolenie Y zdążyło już wejść w dorosłe życie. Doświadczenia kryzysu finansowego 2007–2008, pandemia, a może idealizm sprawiają, że wielu jego przedstawicieli jest dość krytycznie nastawionych do świata biznesu i dostrzega nierówności społeczne.
Sztafeta pokoleń na rynkach finansowych

Czy pandemię można rozumieć jako przejaw deficytu dobra wspólnego?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dochodzenie do wyjaśnienia istoty pandemii oraz jej zrozumienia wydaje się być punktem wyjścia dla budowania na przyszłość środków zaradczych mających doprowadzić do ustrzeżenia naszej cywilizacji przed podobnymi „czarnymi łabędziami”.
Czy pandemię można rozumieć jako przejaw deficytu dobra wspólnego?

Patriotyzm konsumencki – biało-czerwone logo to za mało

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pandemia COVID-19 uderza nie tylko w zdrowie Polaków, ale i w polską gospodarkę. W tym trudnym dla polskich przedsiębiorstw czasie ważne stają się zachowania konsumentów realizujące ideę patriotyzmu konsumenckiego. Czy jednak rzeczywiście jesteśmy bardziej skłonni kupować produkty polskich producentów?
Patriotyzm konsumencki – biało-czerwone logo to za mało