Rozmowa Rafała Wosia z Piotrem Arakiem dla #OF

O konsekwencjach wojny, zniszczeniach i odbudowie gospodarki ukraińskiej…

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy redaktora Rafała Wosia z Piotrem Arakiem, dyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w której omówiono gospodarcze skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak zauważył nasz rozmówca: „Najistotniejszy element jest związany z tym, że wojna toczy się czy toczyła się na obszarach, które obejmą od 50 do 40 proc. produktu krajowego brutto ukraińskiego. I to spowodowało, że ponad jedna trzecia społeczeństwa straciła pracę i dzisiaj ta stopa bezrobocia wynosi ponad 30 proc. To powoduje, że zarówno produkt krajowy brutto – ukraińska gospodarka jest w recesji – jak i ta produktywność tej gospodarki w kolejnych latach będzie o wiele niższa”.

Rozmowa Rafała Wosia z Piotrem Arakiem – transkrypcja (PDF)

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Rozmowa Rafała Wosia z Ernestem Pytlarczykiem

Kategoria: Wideo
O inflacji, płacach, strefie euro i surowcach… - zachęcamy do obejrzenia rozmowy Rafała Wosia z Ernestem Pytlarczykiem, głównym ekonomistą Banku Pekao S.A.
Rozmowa Rafała Wosia z Ernestem Pytlarczykiem

Czy pandemia COVID-19 długotrwale obniży produkt potencjalny?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jak długo będą trwały skutki gospodarcze pandemii COVID-19? Czy ustaną one wraz z epidemią, czy będą utrzymywać się latami? W poniższym artykule postaram się ocenić, w jakim stopniu kryzys spowodowany pandemią może oddziaływać na produkt potencjalny w Polsce i na świecie.
Czy pandemia COVID-19 długotrwale obniży produkt potencjalny?