Prof. Jacek Łaszek: Popyt na mieszkania spadnie o 25-30 proc.

– Sama reakcja kredytowa spowoduje 25 do 30 proc. spadku popytu, ale trudno powiedzieć jaki będzie bilans ostateczny, liczony z czynnikami działającymi w przeciwną stronę. Ludzie szukają lokat, a mieszkania przechowują wartość, ale w długim okresie. W krótkim są dobrem mało płynnym – mówi prof. Jacek Łaszek, doradca w Departamencie Stabilności Finansowej NBP, odpowiedzialny za raporty z rynku nieruchomości.

W wywiadzie także o tym gdzie wypatrywać pierwszych symptomów ewentualnego spadku cen – na rynku pierwotnym czy wtórnym, oraz o tym co mówią teraz pośrednicy mieszkaniowi i czy obawiać się funduszy inwestujących w mieszkania na wynajem.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Rządy nie zadzierają z właścicielami nieruchomości

Kategoria: Oko na gospodarkę
Od kupna, za posiadanie, od zbycia to tylko kilka z wielu form znanych od zarania dziejów podatków od nieruchomości. Ziemia i domy w świecie drożeją, ale ich opodatkowanie ma niewielkie znaczenie. Budżety państw spustoszyła pandemia, lecz finansowe obciążanie aktywów życia to dla rządów spore ryzyko.
Rządy nie zadzierają z właścicielami nieruchomości

Co warto wiedzieć o kupowaniu mieszkania

Kategoria: Sektor niefinansowy
Własne mieszkanie to marzenie każdego dorosłego człowieka. Na pytanie dotyczące tego, czy cena jest jedynym wyznacznikiem zakupu mieszkania, którym kierują się nabywcy, odpowiada prof. Jacek Łaszek z Departamentu Stabilności Finansowej NBP w rozmowie zamieszczonej na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego”.
Co warto wiedzieć o kupowaniu mieszkania

Jak zaspokajać potrzeby mieszkaniowe?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Nabywanie nieruchomości jest istotnym czynnikiem w procesie akumulacji kapitału i w długim okresie przyczynia się do rozwoju rynku pracy oraz wzrostu gospodarczego. Nabywcy nieruchomości zadają sobie niejednokrotnie pytanie, w jaki sposób zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe oraz z jakimi zagrożeniami wiążą się te rozwiązania.
Jak zaspokajać potrzeby mieszkaniowe?