Prof. Jacek Łaszek: Popyt na mieszkania spadnie o 25-30 proc.

– Sama reakcja kredytowa spowoduje 25 do 30 proc. spadku popytu, ale trudno powiedzieć jaki będzie bilans ostateczny, liczony z czynnikami działającymi w przeciwną stronę. Ludzie szukają lokat, a mieszkania przechowują wartość, ale w długim okresie. W krótkim są dobrem mało płynnym – mówi prof. Jacek Łaszek, doradca w Departamencie Stabilności Finansowej NBP, odpowiedzialny za raporty z rynku nieruchomości.

W wywiadzie także o tym gdzie wypatrywać pierwszych symptomów ewentualnego spadku cen – na rynku pierwotnym czy wtórnym, oraz o tym co mówią teraz pośrednicy mieszkaniowi i czy obawiać się funduszy inwestujących w mieszkania na wynajem.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Rynku nieruchomości, quo vadis?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Otoczenie jest trudne. Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja, wzrost kosztów, brak kadr. Choć dziś dominuje niepewność, to rynek nieruchomości podlega długoterminowym trendom.
Rynku nieruchomości, quo vadis?

Mania mieszkaniowa zdarza się raz na pokolenie

Kategoria: Trendy gospodarcze
W 2007 r. ceny mieszkań nominalnie były takie jak teraz, ale nasze dochody o wiele niższe. Dlatego średnia pensja nie starczała nawet na 0,3 mkw. mieszkania, a dziś starczy jednak na 0,76 mkw. – mówi dr hab. Jacek Łaszek, profesor SGH i doradca w Departamencie Stabilności Finansowej NBP.
Mania mieszkaniowa zdarza się raz na pokolenie