Podcast: Jaki jest stan rosyjskiej gospodarki

Dlaczego gospodarka rosyjska okazała się stosunkowo odporna i nie ugrzęzła w kryzysie pomimo nałożonych sankcji?

Jak wskazuje Wojciech Konończuk, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, po pierwsze – skuteczne oddziaływanie sankcji wymaga czasu. Po drugie – surowce energetyczne względnie łatwo sprzedać innym odbiorcom. Moskwie udało się znaleźć nowe rynki, wszak 80% eksportu rosyjskiej ropy trafia do Chin i Indii. Po trzecie zaś – obniżenie poziomu życia inaczej jest odbierane na zachodzie, a inaczej w Rosji.

Zachęcamy do odsłuchania całości podcastu na platformie Spotify: https://spotify.link/0XYW0h9wRDb

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Rosyjska ropa i gaz w odwrocie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Decydują się losy rosyjskich surowców energetycznych. Determinacja państw, nakładających na Rosję kolejne sankcje, wskazuje, że kończy się ponad 50-letni okres dominacji rosyjskiej ropy naftowej i gazu na rynku europejskim.
Rosyjska ropa i gaz w odwrocie

Ekonomia Tarzana

Kategoria: Innowacje w biznesie
Banki centralne bardzo interesują się tym, jakiej muzyki słuchamy. Powody tłumaczy Will Page, były główny ekonomista Spotify, w książce „Tarzan Economics: Eight Principles for Pivoting through Disruption”.
Ekonomia Tarzana

Na takie sankcje Rosja nie była gotowa

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wysoki poziom rezerw walutowych i zasoby w Funduszu Dobrobytu Narodowego (FDN) to dwa czynniki przywoływane w kontekście siły ekonomicznej Rosji i odrobienia przez nią lekcji po sankcjach z 2014 r. Czy Rosja jest rzeczywiście lepiej przygotowana niż poprzednio, czy może słaba, jak nigdy dotąd?
Na takie sankcje Rosja nie była gotowa