Podcast: Jaki jest stan rosyjskiej gospodarki

Dlaczego gospodarka rosyjska okazała się stosunkowo odporna i nie ugrzęzła w kryzysie pomimo nałożonych sankcji?

Jak wskazuje Wojciech Konończuk, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, po pierwsze – skuteczne oddziaływanie sankcji wymaga czasu. Po drugie – surowce energetyczne względnie łatwo sprzedać innym odbiorcom. Moskwie udało się znaleźć nowe rynki, wszak 80% eksportu rosyjskiej ropy trafia do Chin i Indii. Po trzecie zaś – obniżenie poziomu życia inaczej jest odbierane na zachodzie, a inaczej w Rosji.

Zachęcamy do odsłuchania całości podcastu na platformie Spotify: https://spotify.link/0XYW0h9wRDb

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Rosyjska ropa i gaz w odwrocie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Decydują się losy rosyjskich surowców energetycznych. Determinacja państw, nakładających na Rosję kolejne sankcje, wskazuje, że kończy się ponad 50-letni okres dominacji rosyjskiej ropy naftowej i gazu na rynku europejskim.
Rosyjska ropa i gaz w odwrocie

Koncepcja i wdrażanie pułapu cenowego dla rosyjskiej ropy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pułap cenowy dla rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych wprowadzony w grudniu 2022 r. i lutym 2023 r. znacznie odbiega od standardowych limitów. W niniejszym artykule wyjaśniono, w jaki sposób pułap cenowy pozwala rosyjskiej ropie pozostać na rynku światowym, jednocześnie przenosząc dochody z Rosji na nabywców, którzy mogą kupować ropę naftową poniżej cen światowych. Pułap cenowy działa, ponieważ dla Rosji koszty krańcowe wydobycia i transportu ropy na eksport są znacznie niższe niż cena rynkowa, co umożliwia ustalenie limitu cenowego, który jest wyższy od rosyjskich kosztów wydobycia, ale nadal znacznie poniżej cen światowych.
Koncepcja i wdrażanie pułapu cenowego dla rosyjskiej ropy

Niekwestionowana królowa rosyjskich surowców

Kategoria: Raporty
Ropa naftowa, bez wątpienia, jest królową rosyjskich surowców. Niestety jaki kraj, taka królowa – zasiarczona, droga, upolityczniona i jeszcze nie wiadomo, na jak długo wystarczy. Z całą pewnością jest kluczowym narzędziem dalszego finansowania wojny przeciwko Ukrainie.
Niekwestionowana królowa rosyjskich surowców