Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson laureatami nagrody Nobla z ekonomii

Nagrodę w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla została przyznana w tym roku wspólnie Paulowi R. Milgromowi i Robertowi B. Wilsonowi „za ulepszenia teorii aukcji i wynalezienie nowych formatów aukcji”. Obaj laureaci reprezentują amerykański Stanford University.
Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson laureatami nagrody Nobla z ekonomii

Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson (©Nobel Media. Ill. Niklas Elmehed)

Tegoroczni laureaci, Paul Milgrom i Robert Wilson, badali, jak działają aukcje. Swoje spostrzeżenia wykorzystali również do zaprojektowania nowych formatów aukcji dla towarów i usług, które trudno sprzedać w tradycyjny sposób, takich jak częstotliwości radiowe. Ich odkrycia przyniosły korzyści sprzedawcom, kupującym i podatnikom na całym świecie – tak decyzję uzasadnia Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

Komunikat wyjaśnia, że Robert Wilson opracował teorię aukcji przedmiotów o wspólnej wartości – która jest z góry niepewna, ale ostatecznie taka sama dla wszystkich. Przykładem może być przyszła wartość częstotliwości radiowych lub ilość minerałów na określonym obszarze. Wilson pokazał, dlaczego racjonalni oferenci mają tendencję do składania ofert poniżej ich własnego najlepszego oszacowania wspólnej wartości: martwią się klątwą zwycięzcy – to znaczy, że zapłacą za dużo i przegrają.

Paul Milgrom sformułował natomiast bardziej ogólną teorię aukcji, która nie tylko dopuszcza wspólne wartości, ale także wartości prywatne, które różnią się w zależności od oferenta. Przeanalizował strategie ustalania stawek w wielu dobrze znanych formatach aukcji, wykazując, że format zapewni sprzedającemu wyższe oczekiwane przychody, gdy oferenci dowiedzą się więcej o wzajemnych szacunkach wartości podczas licytacji.

Urodzony w 1948 r. Paul R. Milgrom uzyskał tytuł doktora w 1979 r. na Stanford University. Z kolei urodzony w 1937 r. Robert B. Wilson, emerytowany profesor Stanford University, swój doktorat obronił na Harvard University w 1963 r.

Oprac. MJ

Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson (©Nobel Media. Ill. Niklas Elmehed)

Tagi


Artykuły powiązane

Czy Nagroda Nobla z ekonomii powinna być wystawiona na aukcji?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Aukcje stają się ważnym elementem życia gospodarczego. Jak się wydaje ich popularność wynika głównie z dwóch czynników – rozwoju internetu i … tendencji etatystycznych w rozwoju gospodarczym. Kilka słów o tegorocznej nagrodzie Nobla z ekonomii, przyznanej Paulowi R. Milgromowi oraz Robertowi B. Wilsonowi.
Czy Nagroda Nobla z ekonomii powinna być wystawiona na aukcji?

Robert Mundell – nie tylko „ojciec euro”

Kategoria: Trendy gospodarcze
Robert Mundell nie poddawał się modom intelektualnym. Działał w opozycji do dominującego nurtu keynesowskiego, neoklasycznego, a także monetarystycznego. Był tego świadomy. Swoje przemówienie na bankiecie po wręczeniu nagród noblowskich zakończył cytatem z piosenki Franka Sinatry My Way, nucąc: „Zrobiłem to na swój sposób”.
Robert Mundell – nie tylko „ojciec euro”

Polska droga do 5G

Kategoria: Analizy
Z komunikatów marketingowych operatorów komórkowych wynika, że wiosną Polska weszła w erę technologii 5G. W świecie realnym jedyną zmianą, którą dostrzegą pierwsi polscy klienci usług piątej generacji będzie pojawienie się znaczka 5G na wyświetlaczach smartfonów.
Polska droga do 5G