Niższe podatki nie rozwiązują wszystkich problemów

Dziś o skuteczności cięć podatkowych dla rozwoju gospodarki, deregulacji i wynikach gospodarczych Irlandii – trzy informacje, które idą pod prąd potocznej wiedzy. A ponadto w przeglądzie informacji i opinii m.in. o płacach minimalnych, firmach rodzinnych i cygarach weekendowych.
Niższe podatki nie rozwiązują wszystkich problemów

wkaznikiNajpierw jednak odnotowujemy, że po referendum w Szkocji, które zakończyło się zwycięstwem unionistów, akcje w Londynie poszły w górę, funt też (już w czwartek zaczął się wzmacniać), koszty zabezpieczenia przed zmianami kursowymi funta obniżyły się. Pierwsze komentarze dość banalne, pokazuję więc kto i kiedy opuścił Wielka Brytanię likwidując imperium. Mapa robi wrażenie. Satyryczny The Onion pisze zaś, że jeśli tempo okrajania imperium utrzyma się, to w roku 2050 Wielka Brytania skurczy się do ośmiu akrów w okolicach Pałacu Buckingham (niektórzy twierdzą, że w ciągu 100 lat – do Sali Tronowej i kawałka holu obok).

finanse-publiczne - KopiaCiekawa praca z Brookings Institute na temat efektów cięć podatkowych w podatku PIT i ich wpływie na wzrost gospodarczy. Obniżenie stopy opodatkowania może zachęcać do pracy oszczędności i inwestowania, ale jeśli obniżka podatków nie jest natychmiast finansowana obniżeniem wydatków, to skutkuje deficytem budżetu. A ten w długim horyzoncie redukuje poziom oszczędności i podnosi stopy procentowe. Z analizy wynika, że wpływ netto na wzrost gospodarczy jest niepewny, a wiele szacunków sugeruje, że może być mały lub negatywny. Poszerzenie bazy podatkowej w tym samym czasie redukuje deficyt, ale równocześnie ogranicza pozytywny wpływ obniżenia podatków na oszczędności i inwestycje. Poprawia natomiast alokację środków.

Kolejna praca cokolwiek pod prąd. Zespół ekonomistów z Carnegie Mellon i Uniwersytetu w Lizbonie na podstawie danych z Portugalii ustalił, że choć deregulacja w zakresie rozpoczynania działalności gospodarczej poprawia wskaźniki tworzenia firm, to jednak nie jest panaceum na problemy gospodarcze.

makroekonomiaI dane statystyczne, też pod prąd. Irlandzki produkt krajowy wzrósł w II kwartale 7,7 procent w stosunku do ubiegłego roku. Stagnacja w Unii jakoś Irlandczykom nie zaszkodziła. Irlandia, która jako jedyna z PIIGS prowadziła prawdziwą politykę oszczędnościową pokazuje Włochom, Hiszpanom, Grekom i Portugalczykom, jak wiele zależało od uczciwego postępowania i rzetelnego postawienia sprawy wobec własnych obywateli.

Co łączy Erytreę i USA? To jedyne dwa kraje – twierdzi Nick Giambruno – które opodatkowują swoich obywateli podatkiem PIT, nawet jeśli żyją, pracują i zarabiają poza swoim krajem, słowem opodatkowują podług obywatelstwa, a nie miejsca zamieszkania.

pracaKrótka informacja na podstawie pierwszych analiz, jak podwyżki stanowych płac minimalnych wpłynęły na zatrudnienie w handlu detalicznym w Stanach Zjednoczonych (badano handel detaliczny, bo w nim jest relatywnie duży udział pracowników z płacą minimalną). Wzrost zatrudnienia od początku roku wynosi 0,72 proc. tam gdzie nie było podwyżek płac minimalnych i 0,43 proc. tam, gdzie władze stanowe podwyższyły je.

KPMG opublikował raport o finansowaniu firm rodzinnych. „W krótkiej perspektywie jedynie jedna na trzy badane firmy rodzinne rozważa możliwość odsprzedaży części udziałów, ale w długiej perspektywie liczba ta wzrasta już do 49 proc. Najczęściej taką możliwość biorą pod uwagę firmy z rynków rozwijających się, duże (o przychodach od 200 milionów do 50 miliardów dolarów) oraz zarządzane przez pierwsze pokolenie rodziny, czyli młode” – informuje KPMG.

Z barometru polskich firm rodzinnych wynika, że coraz lepiej oceniają swoją sytuację ekonomiczną, głównym problemem są rosnące koszty pracy, ale trzy czwarte planuje inwestycje.

gieldaJeffrey Frankel z Uniwersytetu Harvarda przebił się przez książkę Piketty’ego na temat nierówności, co zajęło mu 5 miesięcy, jak szczerze przyznaje. Dlatego konkluzja trochę spóźniona, ale że ciekawa więc cytuję. Pisze Frankel: „Hipotezy Piketty’ego to raczej przewidywania na przyszłość niż tłumaczenie przeszłości, czy analiza najnowszych trendów. To prognoza, że stopy procentowe będą rosły szybciej niż wzrost gospodarczy, kapitał będzie się akumulował a bogaci będą coraz bogatsi, raczej dzięki dziedziczeniu i dochodom kapitałowym, niż przez pensje i opcje na akcje. Mimo wszystkich robiących wrażenie historycznych danych, jakie zebrał Piketty, to rozumowanie aprioryczne: dystrybucja dochodu musi mieć tendencję do nierówności, bo oszczędności się akumulują. Ale bardzo łatwo można założyć, że gdy rozziew między biednymi i bogatymi będzie nadal rósł , pojawią się siły przeciwstawne. Taką siłą jest demokracja. W końcu wzrost progresywnego opodatkowania w XX wieku nastąpił po ekscesach Belle Epoque” – konkluduje Frankel.

autorzyNa deser przed weekendem cygara imprezowe. „W internecie roi się od ofert sprzedaży cygar „imprezowych” bądź „weekendowych”. Są znacznie większe od zwykłych cygar. I tak naprawdę służą za dostarczycieli tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów. Nabywca cygar wyciąga z nich tytoń i przyrządza z niego papierosy” – pisze Piotr Skwirowski w gazeta.pl. Dalej w tekście o sukcesie fiskusa, który likwiduje lukę: akcyza od cygar będzie nie od sztuki, lecz od wagi. Nam się przypomina Kisiel. Jak to pisał? „Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju”.

wkazniki
finanse-publiczne - Kopia
makroekonomia
praca
gielda
autorzy

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Nierówności są wyborem politycznym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Nierówności są zawsze wyborem politycznym. I wiele można zrobić, aby im przeciwdziałać – mówi Lucas Chancel, ekonomista z Paryża we wprowadzeniu do nowego raportu World Inequality Lab (WID) na temat nierówności.
Nierówności są wyborem politycznym

Niebezpieczny Piketty powraca

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po lekturze Kapitału w XXI wieku myślałem, że do czytania Thomasa Piketty’ego już nie wrócę, bo jest to po prostu stratą czasu. Złamałem jednak to postanowienie po przeczytaniu recenzji ostatniej książki Piketty’ego, jaką niedawno napisał Aleksander Piński na łamach Obserwatora Finansowego.
Niebezpieczny Piketty powraca

Pandemia pogłębiła nierówności w wielu wymiarach

Kategoria: Analizy
Pandemia COVID-19 pogłębiła istniejące nierówności między grupami dochodowymi, sektorami gospodarki, regionami czy płciami – taki wniosek płynie z badań Stefanie Stantchevej, ekonomistki z Uniwersytetu Harvarda.
Pandemia pogłębiła nierówności w wielu wymiarach