Globalizacja zmieniłaby się nawet bez wojny

Jest takie przysłowie – jedyną pewną rzeczą jest zmiana. I tak odbieram szeroko zakrojone zjawisko globalizacji. Nawet gdyby nie wystąpiła pandemia, nawet gdyby nie doszło do wojny na Ukrainie, globalizacja przybrałaby inny kształt, ponieważ stanowi ciągłą zmianę  – mówi Gediminas Šimkus, Prezes Zarządu Banku Litwy.

– Łańcuchy dostaw stają się krótsze i prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie uzyskać takiej przewagi konkurencyjnej dzięki globalizacji, zatem koszt produkcji rośnie. Wiemy również, że są pewne obszary produkcji takie jak: sprzęt wojskowy, wysokie technologie, przemysł farmaceutyczny, które chcemy zachować w Unii Europejskiej, a przynajmniej gdzieś bliżej naszych granic zamiast handlować z nazwijmy to – geopolitycznie ryzykownymi krajami – mówił Gediminas Šimkus w wywiadzie dla „Obserwatora Finansowego”.

Wywiad z prezesem Banku Litwy (PDF)

 

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Kalendarium Wschodnie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poniżej w plikach pdf odpowiadających wybranym datom publikujemy Kalendarium Wschodnie. Jest to kalendarium istotnych wydarzeń gospodarczych z obszaru Rosji i Ukrainy opartych na najciekawszych informacjach z mediów działających w tych krajach.
Kalendarium Wschodnie

Analizy Wschodnie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poniżej przedstawiamy najciekawsze fragmenty tekstów analitycznych opublikowanych w mediach ukraińskich w ostatnich dniach.
Analizy Wschodnie

Globalizacja a proces dezinflacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czynniki globalne grają pewną rolę w „zsynchronizowaniu” inflacji w wielu krajach, ale mają ograniczony wpływ zarówno na spadkowy trend inflacyjny, jak i coraz mniejszą wrażliwość inflacji na cykl koniunkturalny w gospodarkach rozwiniętych.
Globalizacja a proces dezinflacji