Powell, Fed: Poprawa oceny gospodarki USA dzięki stymulacji fiskalnej

Perspektywy dla gospodarki USA w ostatnich miesiącach się poprawiły - twierdzi Jerome Powell, prezes Fed.
Powell, Fed: Poprawa oceny gospodarki USA dzięki stymulacji fiskalnej

Jerome Powell, prezes Fed (CC BY NC ND Brookings)

Kilka czynników wspiera perspektywy: polityka fiskalna stała się bardziej stymulacyjna, ciągły przyrost miejsc pracy wspiera dochody i zaufanie, a wzrost za granicą jest znajduje się na mocnej ścieżce. Ponadto, ogólne warunki finansowe pozostają akomodacyjne. (…) Fundamenty popytu pozostają solidne – ocenił Powell na konferencji prasowej.

Wyraził nadzieję, że skutki reformy podatkowej pozwolą na wzrost wydajności pracy w USA.

W ocenie Fed, ryzyka dla stabilności systemu finansowego USA są „umiarkowane” z uwagi na m.in. wysokie dokapitalizowanie sektora bankowego przy wysokiej płynności, czy niezbyt wysokie wylewarowanie gospodarki.

Odnosząc się do utrzymującej się poniżej 2-proc. celu inflacji, Powell stwierdził, że wynika to „co najmniej częściowo” z „dziwnych” spadków cen w poprzednim roku.

„W kolejnych miesiącach, gdy spadki te nie będą brane pod uwagę w obliczeniach, inflacja powinna zbliżyć się do 2 proc. i ustabilizować się wokół tego poziomu w średnim terminie” – powiedział.

tus/ asa/

 

Jerome Powell, prezes Fed (CC BY NC ND Brookings)

Tagi


Artykuły powiązane

Zrozumieć inflację czasu COVID w USA

Kategoria: VoxEU
Dlaczego inflacja w USA tak bardzo wzrosła i gdzie nas to zaprowadzi? Szacunki autorów wskazują, że powrót inflacji do poziomu docelowego jest mało prawdopodobny, chyba, że stopa bezrobocia wzrośnie znacznie powyżej maksymalnego poziomu 4,4 proc., przewidywanego obecnie przez Fed.
Zrozumieć inflację czasu COVID w USA

O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej

Kategoria: Analizy
Dziennik „Rzeczpospolita” wyróżnia się regularnym udostępnianiem swych łamów opiniom dotyczącym polityki pieniężnej. W większości autorami tych opinii są byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Niestety, często zawierają one błędy merytoryczne. Bank centralny poświęcił wiele uwagi ich prostowaniu.
O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna