Mamy coraz więcej królów w portfelach

Wartość banknotów w obiegu w Polsce zwiększyła się w I kwartale 2020 r. o rekordowe 30,6 mld zł w porównaniu z końcem 2019 r., do 263,9 mld zł. Ich liczba zwiększyła się zaś o 270,3 mln sztuk, a najwięcej, bo ok. 180 mln, przybyło stuzłotówek z Władysławem Jagiełłą.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku w portfelach, skarpetach i pod materacami Polaków przybyło gotówki. Dane NBP pokazują, że zarówno liczba, jak i wartość banknotów w obiegu wzrosła najmocniej, od kiedy publikowane są dane, czyli od 2007 r.

W ujęciu procentowym, wartość gotówki w portfelach jest obecnie (a dokładnie na koniec marca) o 13,1 proc. wyższa niż na koniec grudnia ubiegłego roku. Ostatni tak wysoki wzrost kwartał do kwartału (o 12,6 proc.) zanotowano w IV kwartale 2008 r., gdy wybuchł wielki kryzys.

Co ciekawe, największy udział w strukturze banknotów w Polsce – zarówno pod względem liczby, jak i wartości – mają stuzłotówki. Podobizna Władysława Jagiełły widnieje na 1,55 mld „papierków”, co stanowi ok. 62 proc. wszystkich środków płatniczych w obiegu. Mniejsze nominały, 10- i 20-złotówki stanowią odpowiednio 7 proc. i 5 proc. ogólnej liczby banknotów, co jest kolejnym dowodem, że nie należy przekładać osobistych obserwacji, czyli tzw. dowodów anegdotycznych, na ocenę gospodarki w skali makroekonomicznej. Co dwudziesty banknot to 50-złotówka.

Pod względem wartości zielono-oliwkowe banknoty ze zwycięzcą spod Grunwaldu odpowiadają za 59 proc. kwot w obiegu, a na drugim miejscu, z 30 proc., plasują się jasnobrązowo-żółte papiery o nominale 200 zł, z podobizną jego wnuka Zygmunta Starego. Mieszko I i Bolesław Chrobry odpowiadają za łącznie 2 proc. zawartości portfeli Polaków pod względem nominałów, a Kazimierz Wielki – za 4 proc.

Przyrost w I kwartale był proporcjonalny do struktury banknotów w obiegu. Za 66 proc. liczby i 58 proc. wartości nowych banknotów odpowiadały 100-złotówki, a papiery 200-złotowe za, odpowiednio, 16 proc. i 28 proc.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

W 2020 r. szukaliśmy bezpieczeństwa w gotówce

Kategoria: Pracownicy NBP
Obecnie zaopatrywanie gospodarki w banknoty i monety przebiega bez żadnych zakłóceń. Wszystko odbywa się zwyczajnie, bez napięć, z jakimi mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu. Możemy zatem przystąpić do prac nad strategią bezpieczeństwa gotówki – mówi Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.
W 2020 r. szukaliśmy bezpieczeństwa w gotówce

Panika związana z koronawirusem napędza wzrost popytu na gotówkę

Kategoria: VoxEU
W wielu krajach dotkniętych koronawirusem ilość pieniędzy w obiegu istotnie wzrosła. Podczas gdy odgórne blokady gospodarek oraz zwiększone korzystanie ze sklepów internetowych doprowadziły do ograniczenia tradycyjnej funkcji gotówki jako środka wymiany, wydaje się, że zostało to skompensowane z naddatkiem przez zjawisko panicznego gromadzenia banknotów.
Panika związana z koronawirusem napędza wzrost popytu na gotówkę

Warto utrzymywać dostępność gotówki

Kategoria: Analizy
Gotówka zapewnia ludziom wolny wybór, a gospodarce ubezpieczenie od negatywnych zdarzeń technologicznych. Największe korzyści płyną z funkcjonowania zdywersyfikowanego systemu płatniczego, w ramach którego funkcjonuje zarówno gotówka jak i płatności bezgotówkowe.
Warto utrzymywać dostępność gotówki