Ewolucja polityki kursowej Chin
Kategoria: Analizy
Zwiększył się odsetek eksporterów deklarujących brak opłacalności, mimo że wobec deprecjacji złotego w III kw. 2023 r. opłacalność cenowa polskiego eksportu wzrosła i była relatywnie wysoka – podano w najnowszej wersji raportu NBP „Szybki Monitoring”.
„Wobec deprecjacji złotego w III kw. 2023 r. opłacalność cenowa polskiego eksportu wzrosła i ukształtowała się na relatywnie wysokim poziomie. Mimo to zwiększył się zarówno odsetek eksporterów deklarujących brak opłacalności sprzedaży eksportowej, jak i wskazywany przez nich udział nieopłacalnego eksportu w przychodach z tego tytułu” – napisano.
Średni, deklarowany przez przedsiębiorstwa, kurs progowy opłacalności eksportu w euro był – w okresie wypełniania ankiety przez przedsiębiorstwa – mocniejszy od kursu rynkowego o 8,1 proc. (wobec 5,5 proc. przed kwartałem).
W przypadku dolara kurs progowy opłacalności eksportu był natomiast mocniejszy od kursu rynkowego o 9,3 proc. (wobec 6,3 proc. przed kwartałem).
„Notowany, mimo wzrostu odchylenia kursu rzeczywistego od średniego kursu progowego opłacalności, wzrost skali deklarowanego przez firmy nieopłacalnego eksportu, mógł wynikać z faktu, że deprecjacja złotego nastąpiła dopiero we wrześniu (tj. na koniec III kw. 2023 r.)” – dodano.
Kurs euro, przy którym eksport staje się nieopłacalny, wg ankiety NBP, w II kw. 2023 r. wynosił 4,24, tyle samo co poprzednim kwartale, a dolara 3,90 vs 3,91.
Kurs euro, przy którym import staje się nieopłacalny w II kw. 2023 r. wynosił 4,86 vs 4,93 kwartał wcześniej, a dolara 4,56 vs. 4,71.
tus/ ana/