Kanadyjskie banki zapłacą dod. podatek za zyski podczas pandemii

Kanadyjskie banki i ubezpieczyciele na życie zapłacą specjalny podatek w wysokości 15 proc. Rząd Kanady wniósł do parlamentu ustawę z nowymi rozwiązaniami podatkowymi, sektor finansowy może wpłacić do budżetu nawet 3 mld dol. kanadyjskich.

Specjalny podatek dla banków i ubezpieczycieli na życie rząd nazwał Canada Recovery Dividend, dywidendą na rzecz poprawy. Dodatkowe jednorazowe 15 proc. będzie płacone od dochodu do opodatkowania przekraczającego 1 mld dol. kanadyjskich.

We wrześniu biuro Parliamentary Budget Officer, parlamentarnego urzędu analizującego m.in. propozycje podatkowe i wykonanie budżetu, podawało, że według oceny założeń rządowej propozycji bazującej na dochodach za lata 2020 i 2021, od banków i ubezpieczycieli może wpłynąć nawet 3 mld dol. kanadyjskich dodatkowych podatków.

Kanadyjskie instytucje finansowe bardzo dobrze sobie radziły podczas pandemii, według danych za 2021 r. zyski sześciu największych kanadyjskich banków wyniosły łącznie 57,7 mld dol. kanadyjskich, o ponad 16,5 mld dol. kanadyjskich więcej niż w 2020 r. i były wyższe niż 46 mld dol. kanadyjskich w 2019 r., który był dziesiątym rokiem rosnących zysków sektora.

Rząd liberałów premiera Justina Trudeau nie jest większościowy, ale od marca 2022 r. jest w koalicji parlamentarnej z socjaldemokratyczną Nową Partią Demokratyczną, która zakłada poparcie dla rządu do wyborów w 2025 r. Jedną z dziedzin współpracy jest przystępność kosztów życia, a ogłoszony w czwartek tzw. minibudżet zakłada wiele nowych form wsparcia dla najmniej zarabiających.

Część rozwiązań jest wdrażana już teraz, np. od piątku na konta 11 mln gospodarstw domowych wpływa dodatkowy zwrot HST, podatku od sprzedaży, podobnego do VAT. Łącznie w „minibudżecie” założono 30,5 mld dol. kanadyjskich nowych wydatków przez sześć lat, uwzględniających m.in. ryzyko recesji.

Z Toronto Anna Lach

lach/ sp/ pr/


Artykuły powiązane

Dojrzałość sektora fintech sprzyja rekordowym inwestycjom venture capital

Kategoria: Analizy
Po zeszłorocznej stagnacji fundusze venture capital dokonały w bieżącym roku inwestycji znacznie większych niż w całym 2020 r. Wybierają one głównie duże, dojrzałe startupy finansowe o sprawdzonych modelach biznesowych, dające inwestorom szansę na szybszy zwrot z kapitału.
Dojrzałość sektora fintech sprzyja rekordowym inwestycjom venture capital

Narodowy Bank Kanady o przewadze firm rodzinnych na giełdzie

Kategoria: Analizy
Kanadyjskie rodzinne spółki giełdowe w długim okresie wykazują wyższe zwroty niż pozostałe firmy z parkietu w Toronto. Lepiej też sobie poradziły w ostatnim kryzysie finansowym. W dużej mierze do tych osiągnięć przyczyniły się kobiety.
Narodowy Bank Kanady o przewadze firm rodzinnych na giełdzie

Nie tylko złota przybywa w rezerwach

Kategoria: Analizy
W bardzo starych morskich opowieściach pojawiali się żeglarze lejący oliwę na fale. Podobno pomagało, choć nie na sztormy. Od około stulecia uspokajaniem fal niemorskich, lecz tych kołyszących zanadto gospodarką, zajmują się banki centralne.
Nie tylko złota przybywa w rezerwach