Banki udzieliły 30,4 tys. kred. w programie „Pierwsze Mieszkanie”

W ramach programu „Pierwsze Mieszkanie” podpisano 30 429 umów według stanu na 2 listopada – poinformowała na platformie X (dawniej Twitter) wiceprezes ZBP Agnieszka Wachnicka.

Wachnicka poinformowała, że w ciągu tygodnia liczba umów wzrosła o 2733.

Liczba wniosków wyniosła 63 841 i wzrosła w ciągu tygodnia o 912.

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe weszła w życie1 lipca 2023 r. Wprowadziła ona program „Pierwsze Mieszkanie”, na który składają się system dopłat do kredytu na zakup pierwszego lokum („bezpieczny kredyt” z dopłatą państwa do rat) i konto mieszkaniowe – program pomocy oszczędzającym.

map/ ana/


Artykuły powiązane

W Wiedniu uważają, że mieszkanie to prawo, a nie towar

Kategoria: Analizy

Dwóch na trzech mieszkańców Wiednia mieszka w lokalach wybudowanych przez miasto lub powstałych dzięki wysokim dotacjom i płaci niższy czynsz niż lokatorzy w Warszawie, a nawet Wrocławiu. Partia, która do tego doprowadziła, od 102 lat rządzi stolicą Austrii.

W Wiedniu uważają, że mieszkanie to prawo, a nie towar

Rynek mieszkaniowy szuka nowej równowagi

Kategoria: Trendy gospodarcze
Można Warszawę zabudować jak Hongkong, ale jeden 27-piętrowy budynek z maksymalnym wykorzystaniem działki wzbudza jednak kontrowersje. Klasyczna droga polega więc na tym, że miasto naturalnie poszerza swoje granice, a samorządy i państwo to ułatwiają – mówi prof. Jacek Łaszek, odpowiedzialny w NBP za badania rynku nieruchomości.
Rynek mieszkaniowy szuka nowej równowagi

Rynki kredytów mieszkaniowych w UE pod presją

Kategoria: Usługi finansowe
Kredyty hipoteczne (mieszkaniowe) stanowią podstawowy składnik zadłużenia gospodarstw domowych w europejskich bankach. Finansowanie konsumpcji nie odgrywa aż tak dużej roli.
Rynki kredytów mieszkaniowych w UE pod presją