Zwrot w podejściu UE do monopoli

Komisja Europejska postanowiła wysunąć formalny pozew przeciwko Google. Zwrot w postępowaniu antymonopolowym, które Komisja Europejska prowadzi od lat przeciw tej firmie, oznacza być może także zwrot w podejściu KE do prawa antymonopolowego w ogóle.
Zwrot w podejściu UE do monopoli

Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli (CC BY-NC-ND TPCOM)

W ciągu ostatniej dekady, Bruksela wolała rozwiązywać takie sprawy polubownymi umowami, a nie na sądowej wokandzie. Było tak zwłaszcza w latach 2010-2014, gdy komisarzem ds. konkurencji był  Joaquín Almunia – aż 90 proc. spraw skończyło się w ten sposób.

Decyzja KE w sprawie Google może oznaczać, ze od teraz Bruksela będzie raczej oskarżać niż negocjować. To może być skuteczne narzędzie do przekonywania opornych. W ciągu ostatnich 25 lat KE przegrała tylko jedną sprawę sądową, jeśli chodzi o postępowania antymonopolowe.

Cały komentarz na stronie Financial Timesa.

Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli (CC BY-NC-ND TPCOM)

Tagi


Artykuły powiązane

Waszyngton kontra Dolina Krzemowa

Kategoria: Trendy gospodarcze
Amerykańskie giganty technologiczne unicestwiają konkurencję, wykorzystując dla zysku prywatne dane użytkowników i hamując innowacje. Jak „chłopcy z garażu” przechytrzyli waszyngtońską elitę i z apologetów wolności i innowacji stali się ich opresorami?
Waszyngton kontra Dolina Krzemowa

Jak zarabiać na inwigilacji?

Kategoria: Innowacje w biznesie
Inwigilacja w internecie sprawiła, że małe start-upy przekształciły się w najpotężniejsze i najbogatsze korporacje na świecie. Swój sukces zawdzięczają olbrzymiej wiedzy o każdym z nas.
Jak zarabiać na inwigilacji?