Prof. Adam Glapiński: Stoimy przed wielką szansą, ale musimy być realistami
„Trójmorze jest ważną propozycją, ale realizacja tego projektu wymaga wielu inwestycji oraz pracy. Przed nami długa droga, by region ten mógł stać się czynnikiem stabilizującym sytuację w Europie. Obecna inflacja ma trzy przyczyny: wybuch pandemii, obostrzenia surowcowe oraz przede wszystkim wojna. Zjawiska te mają charakter szoku cenowego oraz podażowego zarazem. Ograniczenie inflacji ma znaczenie kluczowe, ale nie kosztem wzrostu gospodarczego i rosnącego bezrobocia” – mówi prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, w rozmowie z „Obserwatorem Finansowym” podczas pierwszej konferencji dla banków centralnych krajów Inicjatywy Trójmorza (3SI) pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, pt. „Polityka pieniężna w nowej europejskiej rzeczywistości”.
Inicjatywa Trójmorza nie jest dla UE konkurencją, a próbą ściślejszej współpracy regionu, np. w zakresie infrastruktury, głównie pod względem gęstości sieci transportowych i energetycznych wewnątrz krajów, jak i połączeń między państwami Trójmorza, w szczególności na osi północ-południe.
Specyfiką napływu kapitału do państw należących do Inicjatywy Trójmorza w latach 2000-2019 było przede wszystkim to, że kraje te absorbowały kapitał głównie w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Rynki akcji państw Trójmorza są mocno zróżnicowane. Większość z nich w ostatnich latach przeżywała stagnację, ale globalny wzrost zainteresowania akcjami wśród inwestorów indywidualnych może być szansą na ich rozwój. Czy pod wspólnym szyldem?
Inflacja od marca 2023 r. ma zacząć spadać z poziomów bliskich 20 proc. do 3 proc. w ostatnim kwartale 2025 r. Polsce nie grozi za to recesja rozumiana jako negatywny odczyt PKB w całym roku, choć w 2023 r. wzrost PKB ma sięgnąć 0,7 proc.
Dostępny jest już pierwszy tegoroczny numer „Obserwatora Finansowego” – magazynu o gospodarce, ekonomii i finansach wydawanego przez Narodowy Bank Polski. W nowej szacie graficznej zadebiutował na rynku jako kwartalnik.
Jednym ze skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie degradacja rosyjskiej gospodarki, nie tylko w wyniku zastosowania sankcji przez kraje zachodnie, ale z przyczyn wewnętrznych – prowadzenia wyniszczającej polityki demograficznej. Obecne władze Federacji Rosyjskiej w sposób ekstensywny, podobnie jak w okresie ZSRR, zarządzają nie tylko surowcami, ale również własnym społeczeństwem.
Czy spadek znaczenia – niektórzy powiedzą nawet „śmierć” – opiniotwórczych mediów oraz tradycyjnych elit to problem dla nowoczesnej komunikacji banków centralnych? Czy może ich wielka szansa?
Polska energetyka wiąże duże nadzieje z rozwojem farm wiatrowych na Bałtyku, czyli z sektorem offshore wind. Pierwsza morska farma wiatrowa w krajach bałtyckich została zbudowana w Danii już w 1991 r., natomiast Polska do dziś nie ma takich elektrowni.