Prof. Adam Glapiński: Stoimy przed wielką szansą, ale musimy być realistami

„Trójmorze jest ważną propozycją, ale realizacja tego projektu wymaga wielu inwestycji oraz pracy. Przed nami długa droga, by region ten mógł stać się czynnikiem stabilizującym sytuację w Europie. Obecna inflacja ma trzy przyczyny: wybuch pandemii, obostrzenia surowcowe oraz przede wszystkim wojna. Zjawiska te mają charakter szoku cenowego oraz podażowego zarazem. Ograniczenie inflacji ma znaczenie kluczowe, ale nie kosztem wzrostu gospodarczego i rosnącego bezrobocia” – mówi prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, w rozmowie z „Obserwatorem Finansowym” podczas pierwszej konferencji dla banków centralnych krajów Inicjatywy Trójmorza (3SI) pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, pt. „Polityka pieniężna w nowej europejskiej rzeczywistości”.
Rozmowa z prof. Adamem Glapińskim, Prezesem NBP – transkrypcja wywiadu (PDF)


Tagi


Artykuły powiązane

Trójmorze: sabotaż w łonie UE czy wsparcie dla wspólnych działań międzynarodowych?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Od początku istnienia Inicjatywy Trójmorza mierzono się z pytaniami, czy nie jest to jakiś rozłam w ramach Unii Europejskiej, sabotaż, dążenie do skłócenia z państwami położonymi w innych regionach. Czas pokazał, że to projekt komplementarny względem UE, a nie zmierzający do jej osłabienia.
Trójmorze: sabotaż w łonie UE czy wsparcie dla wspólnych działań międzynarodowych?

Polityka pieniężna w nowej europejskiej rzeczywistości

Kategoria: Analizy
Banki centralne nie mogą pozostać bezczynne w oczekiwaniu na ustanie szoku podażowego, gdyż może to zdestabilizować oczekiwania inflacyjne i rozkręcić spiralę inflacyjną.
Polityka pieniężna w nowej europejskiej rzeczywistości