Prezes NBP: Ewentualna podwyżka stóp dopiero po zakończeniu skupu aktywów

Inflacja powyżej górnego odchylenia od celu może się utrzymać także w kolejnych miesiącach – zapowiedział prezes NBP prof. Adam Glapiński. Rada Polityki Pieniężnej nie rozważa podwyżek stóp, przynajmniej do połowy 2022 roku.
Prezes NBP: Ewentualna podwyżka stóp dopiero po zakończeniu skupu aktywów

Profesor Adam Glapiński, Prezes NBP (Fot. NBP)

Kwietniowy odczyt inflacji CPI na poziomie 4,3 proc. wywołał na rynku rozważania o możliwym zacieśnianiu polityki pieniężnej, ale RPP nie zapowiedziała tego w komunikacie po posiedzeniu 5 maja. Kulisy tej decyzji wyjaśniał na konferencji prasowej online 7 maja prof. Adam Glapiński.

– Inflacja w kwietniu wyniosła rzeczywiście, ku pewnemu zaskoczeniu obserwatorów, ale nie mojemu  4,3 proc. (…) Ale do tego wzrostu inflacji przyczyniły się wyłącznie droższe paliwa i żywność. Jednocześnie inflacja bazowa prawdopodobnie się obniżyła (…) Żaden z tych elementów nie podlega polityce pieniężnej – wyjaśniał prezes NBP.

– Czynnikiem podwyższającym inflację teraz i w przyszłości jest przede wszystkim wzrost cen paliw, wynikający z droższej ropy na rynkach światowych, ale także z tego, że ropa naftowa mniej więcej rok temu bardzo taniała, była w dołku cenowym. Baza jest więc niezwykle nisko, a odbicie wysokie – kontynuował prezes banku centralnego.

– Do tego dochodzą ceny energii elektrycznej i ten nieszczęsny wzrost opłat za wywóz śmieci – dodawał.

Prezes NBP podkreślał, że aż 2 pkt. proc. z bieżącego wskaźnika cen można przypisać wpływowi regulacyjnemu. Są to negatywne szoki podażowe. Istotne jest jednak, że nieprędko mają się pojawić czynniki popytowe.

– Z pewnością ledwo co wychodząca z pandemii gospodarka nie przyczynia się jeszcze sama z siebie do podwyższonej inflacji. (…) Nie spodziewamy się także niestety, aby w dalszej części tego roku oddziaływanie czynników popytowych proinflacyjnych się nasilało. (…) Przewiduję w tej chwili, że może to nastąpić w połowie 2022 roku, może wcześniej – ocenił prezes Glapiński.

Mówił także o właściwej kolejności ewentualnego zaostrzania polityki pieniężnej. Przypomniał, że gdyby było to konieczne, to najpierw zarząd NBP zakończy program skupu obligacji skarbowych, a dopiero potem może nastąpić podwyżka stóp, nie zaś odwrotnie.

– Zapewniam państwa, że jeśli powstaną przesłanki do zmiany polityki pieniężnej, to ani jeden miesiąc nie zostanie zmarnowany, ale powtarzam – w świetle dzisiejszej wiedzy – zaczniemy o tym myśleć prawdopodobnie w połowie przyszłego roku, daj Bóg, żeby wcześniej, bo to będzie znaczyć, że gospodarka zaczęła się gwałtownie rozwijać – zapowiedział prof. Adam Glapiński.

 

Nagranie całej konferencji na stronie NBP.

Profesor Adam Glapiński, Prezes NBP (Fot. NBP)

Otwarta licencja


Artykuły powiązane

Prezes NBP: stopy stabilne do 2022 r., chyba że radykalnie pogorszy się koniunktura

Kategoria: Analizy
Stopy proc. NBP powinny pozostać stabilne do 2022 r., przy ożywieniu gospodarczym. Jeżeli doszłoby do załamania koniunktury, możliwy jest zarysowany pod koniec grudnia '20 scenariusz cięcia stóp proc., nawet do ujemnego poziomu - poinformował na konferencji prasowej Prezes NBP prof. Adam Glapiński.
Prezes NBP: stopy stabilne do 2022 r., chyba że radykalnie pogorszy się koniunktura

Prezes NBP: Najbardziej prawdopodobny brak zmian stóp proc.

Kategoria: Raporty
Stopy proc. raczej bez zmian. Do tego możliwe interwencje walutowe. Stabilność banków nie jest zagrożona, a propozycja ugód banków z frankowiczami na razie jest dyskutowana tylko w mediach – to wnioski z konferencji prof. Adama Glapińskiego.
Prezes NBP: Najbardziej prawdopodobny brak zmian stóp proc.

Prezes Glapiński: Kontynuacja polityki NBP najlepsza dla gospodarki

Kategoria: Raporty
Lipcowa projekcja inflacji przewiduje trzy lata szybkiego wzrostu PKB i powrót inflacji do przedziału odchyleń od celu w przyszłym roku. Zdaniem prezesa NBP Adama Glapińskiego RPP nie powinna pochopnie rozpoczynać zacieśniania polityki pieniężnej.
Prezes Glapiński: Kontynuacja polityki NBP najlepsza dla gospodarki