Piotr Szpunar: Szczyt inflacji latem 2022 r.

Jeżeli Tarcza Antyinflacyjna zostanie przedłużona, na co wszystko w tej chwili wskazuje, wówczas szczyt inflacji nastąpi w miesiącach letnich 2022 r. – mówi dr Piotr Szpunar, dyrektor DABE NBP.

– Niezależnie od decyzji dotyczących Tarcz inflacja CPI w czwartym kwartale 2024 r. wróci do 3,5 proc. Przyczyną będzie spowolnienie gospodarcze w wyniku szoków i wojny w Ukrainie. Luka popytowa stanie się ujemna, presja popytowa osłabnie, tak samo jak naciski płacowe, spadną też ceny surowców – przewiduje dr Piotr Szpunar w wywiadzie dla „Obserwatora Finansowego” nagranym po lipcowym Raporcie o inflacji.

W wywiadzie także o pogarszającym się otoczeniu polskiej gospodarki, o naszej wymianie handlowej z Niemcami oraz o tym czy Berlin ma pomysł na inny model rozwoju gospodarczego.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Najlepsze sposoby na pokonywanie kryzysów

Kategoria: Trendy gospodarcze
Stopy procentowe są skutecznym narzędziem w walce z inflacją w Polsce, ale na efekty trzeba poczekać. Dobrą wiadomością jest oczekiwany spadek inflacji globalnej – to jeden z wniosków z dyskusji w ramach panelu pt. „Jakie lekcje z poprzednich światowych kryzysów na kolejne?” podczas „Krynica Forum ’22 – Wzrost i Odbudowa”
Najlepsze sposoby na pokonywanie kryzysów

DABE NBP: Inflacja w okolicy celu w 2025 r.

Kategoria: Analizy
Inflacja od marca 2023 r. ma zacząć spadać z poziomów bliskich 20 proc. do 3 proc. w ostatnim kwartale 2025 r. Polsce nie grozi za to recesja rozumiana jako negatywny odczyt PKB w całym roku, choć w 2023 r. wzrost PKB ma sięgnąć 0,7 proc.
DABE NBP: Inflacja w okolicy celu w 2025 r.