Piotr Szpunar: Szczyt inflacji latem 2022 r.

Jeżeli Tarcza Antyinflacyjna zostanie przedłużona, na co wszystko w tej chwili wskazuje, wówczas szczyt inflacji nastąpi w miesiącach letnich 2022 r. – mówi dr Piotr Szpunar, dyrektor DABE NBP.

– Niezależnie od decyzji dotyczących Tarcz inflacja CPI w czwartym kwartale 2024 r. wróci do 3,5 proc. Przyczyną będzie spowolnienie gospodarcze w wyniku szoków i wojny w Ukrainie. Luka popytowa stanie się ujemna, presja popytowa osłabnie, tak samo jak naciski płacowe, spadną też ceny surowców – przewiduje dr Piotr Szpunar w wywiadzie dla „Obserwatora Finansowego” nagranym po lipcowym Raporcie o inflacji.

W wywiadzie także o pogarszającym się otoczeniu polskiej gospodarki, o naszej wymianie handlowej z Niemcami oraz o tym czy Berlin ma pomysł na inny model rozwoju gospodarczego.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

DABE NBP: Szczyt inflacji przesuwa się na 2022 lub 2023 r.

Kategoria: Raporty
Napaść Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. wydarzyła się w świecie już inflacyjnym, z wysokimi cenami surowców i firmami zapełniającymi magazyny. Wojna tylko zaostrzy te tendencje, a w Polsce oznacza przejściowo nawet dwucyfrową inflację.
DABE NBP: Szczyt inflacji przesuwa się na 2022 lub 2023 r.

Od lockdownu do lockdownu aż do 2022 roku

Kategoria: Analizy
Rozwój pandemii zmienia scenariusze makroekonomiczne. NBP w listopadowym Raporcie o inflacji przesuwa znaczne odbicie PKB z 2021 na 2022 rok. Wyraźnie też podnosi prognozy inflacji w całym horyzoncie projekcji.
Od lockdownu do lockdownu aż do 2022 roku

Silny wzrost PKB i wahająca się inflacja

Kategoria: Raporty
Ponad 5-proc. wzrost PKB w 2022 i 2023 roku przewiduje centralna ścieżka projekcji w raporcie o inflacji DAE NBP. Mimo to dynamika cen ma pozostać poniżej górnego ograniczenia celu inflacyjnego i wynieść 3,3 proc. w 2022 r. i 3,4 proc. w 2023 r.
Silny wzrost PKB i wahająca się inflacja