Co warto wiedzieć o rachunkach bankowych

Konto bankowe to już norma. Na co zwrócić uwagę, zakładając rachunek bankowy i co warto na ten temat wiedzieć mówi w rozmowie na YouTube „Obserwatora Finansowego” Marta Dulinicz z Departamentu Systemu Płatniczego NBP.

 

Okazuje się, że gotówka nadal odgrywa ogromne znaczenie. Nie trzymamy jej jednak w przysłowiowej skarpecie tylko w banku. Z badań Narodowego Banku Polskiego wynika, że już 90 proc. Polaków ma swój rachunek bankowy, a co dziesiąty nie zdecydował się jeszcze na jego otwarcie. Marta Dulinicz z Departamentu Systemu Płatniczego NBP w rozmowie z Przemysławem Talkowskim, przeprowadzonej w pięknych wnętrzach Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, mówi o zaletach rachunku bankowego oraz wskazuje m.in. prawa i obowiązki jego posiadacza.

Departament Systemu Płatniczego NBP prowadzi m.in. analizy i badania funkcjonowania krajowego systemu płatniczego, innowacji płatniczych i finansowych w Polsce i na świecie, a także prowadzi prace w zakresie cyfrowego pieniądza banku centralnego.

W Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka na co dzień prowadzimy edukację w sposób atrakcyjny dla odbiorców, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. W ten sposób staramy się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i przybliżyć mu zagadnienia związane z rozwojem ekonomii i gospodarki pieniężnej, funkcjami, jakie pieniądz pełnił na przestrzeni dziejów, a także historią powstania i ewolucją systemu bankowego i bankowości centralnej.

Nasze Centrum to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Dzięki nam można stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć sposób powstawania pieniądza, jak działa bankomat i karta kredytowa.

Jeśli chcecie Państwo udać się na wędrówkę po świecie pieniądza, to serdecznie zapraszamy!

Całość na stronie YouTube Obserwatorfinansowy.pl.

 

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Co warto wiedzieć o bezpiecznym inwestowaniu na giełdzie

Kategoria: Usługi finansowe
Form oszczędzania jest wiele, m.in. lokaty czy depozyty bankowe, uznawane za najbezpieczniejsze, ale można także inwestować w obligacje, akcje lub w waluty. O plusach i minusach inwestowania w ryzykowne aktywa mówi dr Piotr Bańbuła z Departamentu Stabilności Finansowej NBP w rozmowie zamieszczonej na kanale YouTube „Obserwatora Finansowego”.
Co warto wiedzieć o bezpiecznym inwestowaniu na giełdzie

Co warto wiedzieć o złocie inwestycyjnym

Kategoria: Usługi finansowe
Złoto było środkiem płatniczym, zanim pojawiły się pieniądze. Obecnie jest też jednym z aktywów, w które można inwestować oszczędności. I o tym mówi dr Piotr Bańbuła z Departamentu Stabilności Finansowej w rozmowie zamieszczonej na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego”.
Co warto wiedzieć o złocie inwestycyjnym