Boris Vujčić: Obniżenie inflacji pomoże wzrostowi gospodarczemu

Przyzwyczailiśmy się do ekstremalnie niskiego poziomu stóp procentowych w Europie, ale nie powinniśmy go traktować jako normę. Powinniśmy wrócić do normalnego poziomu stóp – mówi Boris Vujčić, prezes Banku Chorwacji.

– Oba banki centralne (Fed i EBC – przyp. red.) oraz wszystkie inne banki centralne muszą robić wszystko co jest w ich możliwości aby obniżyć inflację, bo to jest dobre dla wzrostu. Oczywiście podnoszenie stóp procentowych zawsze ma jakiś koszt w kategoriach wzrostu gospodarczego, ale wysoka inflacja ma ten koszt jeszcze wyższy – wyjaśniał Boris Vujčić.

Transcript of the interview with Boris Vujčić, the Governor of the Croatian National Bank (PDF)

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

Inflacja – zawsze zło czy czasem pozytywny motor?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Inflacja to ogólnie wzrastanie. W przeszłości wiązano ją z pojęciem zwiększenia liczby pieniądza, który jest w obrocie ekonomicznym. Dzisiaj częściej jednak kojarzymy inflację ze wzrostem cen ogólnie, bo nie tylko czynniki monetarne wpływają na samą wartość cen produktów i usług – mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Inflacja – zawsze zło czy czasem pozytywny motor?