Publicysta, dziennikarz ekonomiczny. Laureat wielu dziennikarskich nagród, w tym im. Władysława Grabskiego. W maju 2019 ukazała się jego nowa książka „Lewicę racz nam zwrócić Panie”.
Co wiemy o trwającej od dobrych 12 miesięcy pladze globalnej inflacji? I co z tą wiedzą zamierzamy zrobić?
Czy spadek znaczenia – niektórzy powiedzą nawet „śmierć” – opiniotwórczych mediów oraz tradycyjnych elit to problem dla nowoczesnej komunikacji banków centralnych? Czy może ich wielka szansa?
„Nadchodzi zima!” – mówili bohaterowie „Gry o tron”, zapowiadając nieuchronny czas ciężkiej próby. Do Europy zbliża się ona wielkimi krokami.
„Stara szkoła” komunikacji banków centralnych, której największym wyzwaniem było obsłużyć potrzeby rynków, na naszych oczach osiągnęła kres swoich możliwości. Co ją zastąpi?
Odzwyczailiśmy się na Zachodzie od postrzegania surowców jako groźnej broni. Niemniej bardziej skutecznej od czołgów, bomb albo kanonierek. Teraz znów trzeba będzie się do tego przyzwyczaić.
Zachód płaci dziś za to, że przez całe dekady stosował outsourcing przy produkcji kluczowych surowców. Zyski z tego tytułu były wysokie. A jak wysoka będzie teraz cena za tamtą beztroskę?
Czy bank centralny powinien być aktywny w mediach społecznościowych?
Gwarancja zatrudnienia to najgorętszy, a jednocześnie najłatwiejszy do realizacji pomysł na uniknięcie wielkiego pocovidowego krachu w światowej gospodarce.
Coraz częściej słychać, że zamiast grzecznie czekać, aż bogaci zechcą się podzielić swoim bogactwem, należy doprowadzić do tego, by zniknęli. Oczywiście nie fizycznie. Tylko jako klasa społeczna, która stała...
Obecny kryzys jeszcze wzmocni presję na dalszą automatyzację rozwiniętych gospodarek. Czy da się sprawić, żeby robotyzacja nie zamieniła naszego świata w jeden wielki kapitalistyczny obóz ciężkiej pracy?